MECO 2020

MECO'2020 & CPS&IoT'2020

The 9th Mediterranean Conference on Embedded Computing and 8th International Conference on Cyber-Physical Systems and Internet-of-Things
Visit Embedded Computing Main Website
Budva, Montenegro
June 8th-11th, 2020

Opening and Keynotes

Opening Ceremony

Monday8th June

An Artficial Intelligence Platform for Automated Vehicles

Ralf Herrtwich, NVIDIA

09:30 SESSION1

Cloud vs Fog Computing – Scheduling Real-Time Applications

Helen Karatza, Editor-in-Chief of SIMPAT, Aristotle University of Thessaloniki, Greece,

09:30 SESSION1
Tuesday9th June

Using Data Analytics to Optimize Public Transportation on a College Campus

M.M. Dalkilic, Indiana University, Bloomington, IN, USA

09:00 SESSION2

SMART4ALL - Technological Challenges and Funding Opportunities in the Areas of Balkans and Eastern Europe

Nikolaos Voros, Coordinator of SMART4ALL H2020 Project

09:00 SESSION2

Pedagogy for Engineering and Digital Pedagogy

Naim Dahnoun, Bristol University, UK

09:00 SESSION2
Wednesday10th June

Smart Bracelets for Remote Monitoring of Wearers' Physical and Affective State

Naphtali David Rishe, Florida International University, Miami, FL, USA

09:00 SESSION3

Prospects for electric vehicles and autonomous driving

Amela Ajanovic, TU Wien, Austria,

09:00 SESSION3

Transferable Belief Models for Lightweight Simultaneous Localization and Mapping

Kirill Krinkin, Electrotechnical University "LETI", St. Petesbourg, Russian Federation

09:00 SESSION3

SECTION1: CPSIoT'2020 (8th International Conference on Cyber-Physical Systems and Internet-of-Things)

SECTION Moderator: Lech Jozwiak, SESSION Chairs: Betim Cico (4), Gökay Şimşek (5), Massimiliano Zanin (6), Christos Koulamas (7) and Peter Langendörfer (8)

Monday8th June

IoT Network Attack Detection and Mitigation

Erol Gelenbe, IEEE Fellow

11:00 SESSION4

Low Latency and Low Cost Smart Embedded Seismograph for Early Warning IoT Applications

Nikos Germenis, Panagiotis Fountas and Christos Koulamas

11:00 SESSION4

Sensitivity of standard library cells to optical Fault Injection attacks in IHP 250 nm technology

Dmytro Petryk, Zoya Dyka and Peter Langendörfer

11:00 SESSION4

Reliable IoT Systems for Improving Quality Of Life Through The Exploitation of Cloud, Mobile and BLE Low Energy Based Technologies. Case Study: Battery Charge Protect

Orges Cico and Betim Cico

11:00 SESSION4

Monitoring of Organs Using the Internet of Things

Sven Ubik, Jiří Melnikov, Milan Guštar, Vojtěch Panoš and Matěj Bartík

11:00 SESSION4

Implementation of IoT Concept for Early Diagnostic of Subacute Rumen acidosis in cows

Anatolijs Zabasta, Nadezda Kunicina, Uldis Grunde, Janis Judvaitis and Ilga Sematovica

11:00 SESSION4

Model of Multiple Access in a Super-Dense Network of Smart Things

Natalya Verzun, Mikhail Kolbanev and Vladislav Cehanovsky

11:00 SESSION4

Parking IoT: An IoT Architecture to Collect Availability Data from Parking Lots

Gökay Şimşek and Mehmet Tahir Sandıkkaya

15:00 SESSION5

Physical access control system for the premises using the Internet of things technology

Boris Sovetov, Tatiana Tatarnikova and Vladislav Cehanovsky

15:00 SESSION5

Architecture of smart department based on IoT technologies

Alexey Devyatkin, Denis Pankratev and Elena Serykh

15:00 SESSION5

Internet of Things Information System Security for Smart Devices Identification and Authentication

Raimundas Savukynas

15:00 SESSION5

Component-based Timing Analysis for Embedded Software Components in Cyber-Physical Systems

Haoxuan Li, Ken Vanherpen, Peter Hellinckx, Siegfried Mercelis and Paul De Meulenaere

15:00 SESSION5

Low Power Wireless Data Transfer for Internet of Things: GSM Network Measuring Results

Pavel Kubalík, Vojtěch Procházka and Hana Kubatova

15:00 SESSION5

A Low Cost Energy Efficient IoT Node Utilized in the Agricultural Field

Ioannis Gialelis, Maria Fokaeos, Gerasimos Theodorou, Christos Paparizos and Nikos Tsafas

15:00 SESSION5

Smart Retrofitting by Design Thinking applied to an Industry 4.0 migration process in a steel mill plant

Giovanni Burresi, Sara Ermini, Dario Bernabini, Martino Lorusso, Federico Gelli, Davide Frustace and Antonio Rizzo

18:00 SESSION6

Exploration of Impactful Countermeasures on IoT Attacks

Salim Chehida, Abdelhakim Baouya, Marius Bozga and Saddek Bensalem

18:00 SESSION6

Precision Viticulture Using Wireless Sensor Network

Vesna Maras, Tomo Popović, Spasenija Gajinov, Milena Mugoša, Vladimir Popović, Ana Savović, Katarina Pavićević and Vasilije Mirović

18:00 SESSION6

An Electromagnetic Energy Harvester and Power Management in 28-nm FDSOI for IoT

Shima Sedighiani, Kamlesh Singh, Jos Huisken, Roel Jordans, Pieter Harpe and Jose Pineda de Gyvez

18:00 SESSION6

Developing a data analytics toolbox to support CPS-based services

Massimiliano Zanin, Ernestina Menasalvas Ruiz, Alejandro Rodríguez-González, Christian Wolff, Juana Wendt, Elisa A. Herrman and Pavel Smrz

18:00 SESSION6

Low-Cost, Self-Calibrating Light Barriers in Sports

Theo Gabloffsky and Ralf Salomon

18:00 SESSION6

Variability-Aware Process Extension for Updating Cyber Physical Systems Over the Air

Houssem Guissouma, Carl Philipp Hohl, Hannes Stoll and Eric Sax

18:00 SESSION6

InFoCPS: Integrating Formal Analysis of Cyber-Physical Systems with Energy Prognostics

Eun-Young Kang and Pierre-Yves Schobbens

11:00 SESSION7

No Resilience without Security

Zoya Dyka, Elisabeth Vogel, Ievgen Kabin, Dan Klann, Oxana Shamilyan and Peter Langendoerfer

11:00 SESSION7

A Machine Learning Approach for the Classification of Disease Risks in Time Series

Lejla Begic Fazlic, Ahmed Hallawa, Matthias Dziubany, Marlies Morgen, Jens Schneider, Marvin Schacht, Anke Schmeink, Lukas Martin, Arne Peine, Thomas Vollmer, Stefan Winter and Guido Dartmann

11:00 SESSION7

Employing OpenCL as a Standard Hardware Abstraction in a Distributed Embedded System: A Case Study

Omair Rafique and Klaus Schneider

11:00 SESSION7

Decentralized, Secure and Cognitive Architecture for Automotive CyberPhysical System of Systems

Apostolos Fournaris, Aris Lalos, Petros Kapsalas and Christos Koulamas

11:00 SESSION7

Fog Computing and Blockchain for Massive IoT Deployment

Abdelhakim Baouya, Salim Chehida, Saddek Bensalem and Marius Bozga

11:00 SESSION7

MTD Based Novel Scheme for BMS Security against CAN Bus Attacks during BEV Charging

Seta Bogosyan, Tankut Akgul and Metin Gokasan

11:00 SESSION7

Horizontal SCA Attacks against kP Algorithm Using K-Means and PCA

Marcin Aftowicz, Ievgen Kabin, Dan Klann, Yauhen Varabei, Zoya Dyka and Peter Langendoerfer

15:00 SESSION8

Resilience Aspects in Distributed Wireless Electroencephalographic Sampling

Roman Natarov, Oleksandr Sudakov, Zoya Dyka, Ievgen Kabin, Oleksandr Maksymyuk, Olena Iegorova, Oleg Krishtal and Peter Langendörfer

15:00 SESSION8

Visual Programmed IoT Beehive Monitoring for Decision Aid by Machine Learning based Anomaly Detection

Rüdiger Machhamer, Jannik Altenhofer, Kristof Ueding, Levin Czenkusch, Florian Stolz, Maximilian Harth, Michael Mattern, Azhar Latif, Swen Haab, Jürgen Herrmann, Anke Schmeink, Klaus-Uwe Gollmer and Guido Dartmann

15:00 SESSION8

Exploring an IoT Dissemination Algorithm with UPPAAL

Boutheina Bannour and Arnault Lapitre

15:00 SESSION8

Development Processes in Automotive Service-oriented Architectures

Andreas Vetter, Philipp Obergfell, Houssem Guissouma, Daniel Grimm, Marcel Rumez and Eric Sax

15:00 SESSION8

Cyber-Security Gaps in a Digital Substation: From Sensors to SCADA

Athar Khodabakhsh, Sule Yildirim Yayilgan, Siv Hilde Houmb, Nargis Hurzuk, Jorn Foros and Maren Istad

15:00 SESSION8

Development of a Cyber-Physical System for an Autonomous Indoor Transportation Service

Matthias Dziubany, Lars Creutz, Sam Kopp, Jens Schneider, Anke Schmeink and Guido Dartmann

15:00 SESSION8

Optimization of a CPSS-based Flexible Transportation System

Matthias Dziubany, Jens Schneider, Anke Schmeink and Guido Dartmann

15:00 SESSION8

SECTION2: Hardware and Applications

SESSION Chairs: Zoya Dyka(9), Lukas Kohutka(10)

Monday8th June

Strategies of Computational Process Synthesis – a System-Level Model of HW/SW (Micro)Architectural Mechanisms

Alexander Antonov and Pavel Kustarev

18:00 SESSION9

Automated Simple Analysis Attack

Ievgen Kabin, Zoya Dyka and Peter Langendoerfer

18:00 SESSION9

Reverse Engineering of Arrow USB Programmer2 JTAG Adapter for Intel/Altera FPGAs

Matěj Bartík

18:00 SESSION9

FogPi: A Portable Fog Infrastructure through Raspberry Pis

Cristian Martin, Daniel R. Torres, Manuel Díaz and Bartolomé Rubio

18:00 SESSION9

Near Memory Acceleration on High Resolution Radio Astronomy Imaging

Stefano Corda, Bram Veenboer, Dr. Ahsan Javed Awan, Akash Kumar, Roel Jordans and Henk Corporaal

18:00 SESSION9

SCE-Comm: A Real-Time Inter-Core Communication Framework for Strictly Partitioned Multi-core Processors

Rohan Tabish, Jen-Yang Wen, Rodolfo Pellizzoni, Renato Mancuso, Heechul Yun, Marco Caccamo and Lui Sha

18:00 SESSION9

Ultra-Low-Latency Video Transmissions for Delay Sensitive Collaboration

Sven Ubik, Jakub Halák, Jiří Melnikov and Martin Kolbe

18:00 SESSION9

Performance and Implementation Modeling of Gated Linear Networks on FPGA for Lossless Image Compression

Janis Sate and Leo Selavo

11:00 SESSION10

RED-based Scheduler on Chip for Mixed-Criticality Real-Time Systems

Lukas Kohutka, Lukas Nagy and Viera Stopjakova

11:00 SESSION10

Analytical Estimation of Self-Orthogonal Code Multithreshold Decoders Efficiency

Gennady Ovechkin, Natalya Grinchenko, Gennady Svetlov and Natalia Fokina

11:00 SESSION10

Approach to Determining the Boundaries of the Search Range for the Number of Trees in the Random Forest Algorithm

Maria Ivkina and Liliya Demidova

11:00 SESSION10

Reliable FPGA-based architectures for Quadcopters in Search and Rescue Missions

Salma Elsokkary, Gehad Alkady, Ihab Adly, Hassanien Amer, Ramez Daoud, Hany Elsayed, Tarek Refaat and Betim Cico

11:00 SESSION10

Digital Sinusoidal Recursive Oscillators with Quadrature and Three Phase Outputs

Milan Stork

11:00 SESSION10

SECTION3: Software, Algorithms and Applications

SESSION Chairs: Zhilbert Tafa(11), Sam Green(12), Milan Prokin(13)

Monday8th June

On Computational Performances of the Actual Image Classification Methods in C# and Python

Bashkim Salihu and Zhilbert Tafa

15:00 SESSION11

Embedded System Programs Optimization

Eugene Larkin, Tatiana Akimenko, Tatiana Kuznetsova and Sergei Ostashev

15:00 SESSION11

Smart Attendance System using QR Code

Asri Nuhi, Agon Memeti, Betim Cico and Florinda Imeri

15:00 SESSION11

Prototyping Micropayment Mobile platform using QR Codes

Adrian Besimi and Haris Haxhimehmeti

15:00 SESSION11

Reconfigurable Convolution Architecture for Heterogeneous Systems-on-Chip

Fanny Spagnolo, Stefania Perri, Fabio Frustaci and Pasquale Corsonello

15:00 SESSION11

Indexing Data Based on the CW-tree Algorithm Using Parallel Data Reading

Vladislav Shevskiy

15:00 SESSION11

The Evolution of Garbage Collection in V8: Google's JavaScript Engine

Georgiy Krylov, Maria Patrou, Gerhard W. Dueck and Joran Siu

15:00 SESSION11

Evaluating bad hosts using adaptive blacklist filter

Karel Hynek, Tomáš Čejka, Martin Žádník and Hana Kubátová

18:00 SESSION12

Cold Object Identification and Segregation using Page Protection and Profiling

Gerhard Dueck, Abhijit Taware, Kenneth Kent and Charlie Gracie

18:00 SESSION12

Algebraic Model for Describing and Analyzing Spatial Situations

Ivan Filatov

18:00 SESSION12

From Coder to Programmer

Sam Green

18:00 SESSION12

Optimization problem for heterogeneous computing systems

Anna Voloshko, Alexey Ivutin and Alexander S. Novikov

18:00 SESSION12

Verification of the CAD system for an application-specific processor by property-based testing

Daniil Prohorov and Aleksandr Penskoi

18:00 SESSION12

Ada Ravenscar Profile and C language: Rules Porting and Compatibility Checks Automation

Luigi Pomante, Fabio Romano and Paolo Serri

18:00 SESSION12
Tuesday9th June

Determination algorithm of space objects covering type by using poliametric methods

Ksenia Tsiporkova, Nikita Tsiporkov, Larisa Revkova, Irina Bodrova and Oleg Bodrov

11:00 SESSION13

Increasing of Decoder Speed in Data Transfer Systems Due to the Use of Parallel Calculations

Natalia Khizrieva, Gennady Ovechkin, Irina Bodrova, Elena Koroleva and Nikolai Sumenkov

11:00 SESSION13

Efficient Bernoulli Probability Distribution Estimation for Arithmetic Coding

Vladimir Čeperković, Milan Prokin and Dragana Prokin

11:00 SESSION13

The Problem of Designing the Stack of Technologies for Man-hour Distribution and Analytics Software

Leonid Kutsenok, Artem Bezrukov and Viktor Semenov

11:00 SESSION13

Mathematical Computations Based on a Pre-trained AI Model and Graph Traversal

Omar Mohammed, Moeid Heidari and Alexey Paznikov

11:00 SESSION13

Efficient Cumulative Probability Distribution Estimation for Arithmetic Coding

Vladimir Čeperković, Milan Prokin and Dragana Prokin

11:00 SESSION13

Method for Testing and Debugging Flow Formal Specification in Full-Stack Embedded Systems Designs

Vasiliy Pinkevich and Alexey Platunov

11:00 SESSION13

SECTION4: DSP and Artifical Intellegence with Applications

SESSION Chairs: Milos Dakovic(14), Alexander Mursaev(15), Igor Djurovic(16), Dmitrii Kaplun(17), Milica Orlandic (18), Andjela Draganic (19), Drazen Jurisic(20)

Tuesday9th June

Conceptual Model of Hardware & Software Сo-Design For Multicore Systems On Chip

Vladimir Ruchkin, Ekaterina Ruchkina, Grigory Soldatov, Alexei Koryachko and Boris Kostrov

15:00 SESSION14

Convex Optimization Algorithms for Sparse Signal Reconstruction

Dragana Miladinović, Filip Jovanović and Nataša Radunović

15:00 SESSION14

Application of Hermite functions in image reconstruction (Student paper)

Tijana Devedzic, Stefan Tomovic and Pavle Krsmanovic

15:00 SESSION14

Greedy reconstruction approaches and their application to the compressively sensed signals (student paper)

Andrija Mandic, Bojan Jokovic and Stefan Vujovic

15:00 SESSION14

Use of alternating direction method of multipliers in reconstruction of hyperspectral images

Budimir Anđelić, Filip Živković and Olivera Nikčević

15:00 SESSION14

Iris recognition on images reconstructed with gradient-based algorithm

Nina Blagojevic, Milena Bozovic and Tijana Radojicic

15:00 SESSION14

Testing of sparse domains and gradient-based reconstruction algorithm on 1D biomedical signals

Ognjen Bošković, Ana Nišavić and Jelena Stanić

15:00 SESSION14

Hardware Implementation of Compressed Data Packing

Alexander Mursaev

18:00 SESSION15

Segmentation-based Vehicle Tracker for Real-Time Parameter Estimation on Smart Camera

Maksim D. Ershov, Sergey A. Smirnov and Valery V. Strotov

18:00 SESSION15

Embedded Image Processing and Video Analysis in Intelligent Camera-based Vision System

Boris A. Alpatov, Pavel V. Babayan and Maksim D. Ershov

18:00 SESSION15

Synthesis of the method of operative image analysis based on metadata and methods of searching for embedded images

Roza Fatkieva, Shichkina and Tishchenko

18:00 SESSION15

Detection and Extraction of Objects in Digital Images

Vladimir Volkov and Mikhail Bogachev

18:00 SESSION15

An miniature indirect conversion X-ray detector with efficient noise filtering techniques

Evgeny Grachev, Alexey Manoshkin, Andrey Trubitsyn and Andrey Fefelov

18:00 SESSION15

Image Superimposition Quality Estimation Algorithms

Aleksey Efimov, Dmitry Ustukov and Yevgeniy Muratov

11:00 SESSION16

Analysis of Closed-form Wigner Distribution in Linear Canonical Domains for Continuous-time Noisy Signals

Igor Djurović and Veselin N. Ivanović

11:00 SESSION16

Design and Selection of Registers Used in the Advanced Superior Execution Time Implementation of an Optimal Time-Frequency Filter Suitable for Non-Linear FM Signals Estimation

Veselin N. Ivanović and Srdjan Jovanovski

11:00 SESSION16

Human Posture Capturing with Millimetre Wave Radars

Han Cui and Naim Dahnoun

11:00 SESSION16

WTFHE: neural-netWork-ready Torus Fully Homomorphic Encryption

Jakub Klemsa and Martin Novotny

11:00 SESSION16

Method of neural network adjustment of frequency converters into code of two variables based on multilayer perceptrons

Sergey Chelebaev, Olga Melnik and Yulia Chelebaeva

11:00 SESSION16

Eye Landmarks Detection Technology for Facial Micro-Expressions Analysis

Anna D. Sergeeva and Victoria A. Sablina

11:00 SESSION16

Recognition of Objects in the Urban Environment using R-CNN and YOLO deep learning algorithms

Rijad Saric, Markus Ulbricht, Milos Krstic, Jasmin Kevric and Dejan Jokic

15:00 SESSION17

Image fusion based on principle component analysis and modified gray-level variance

Alexei Sychev and Ivan Kholopov

15:00 SESSION17

Video Object Segmentation using Optical Flow and Recurrent Neural Networks

Mirko Kalezić, Petar Sekulić and Slavko Kovačević

15:00 SESSION17

Method of Oriented Contour Detection on Image Using Lorentz Function

Pavel Lyakhov, Maria Kiladze, Albina Abdulsalyamova, Alexander Voznesensky and Dmitrii Kaplun

15:00 SESSION17

High-Performance Hardware 3D Medical Imaging using Wavelets in the Residue Number System

Nikolay Chervyakov, Pavel Lyakhov, Nikolay Nagornov, Maria Valueva and Dmitrii Kaplun

15:00 SESSION17

Research of Neural Network Architectures for Solving Adaptive Routing Problems in Multiprovider Networks of Distributed Data Centers

Dmitry Perepelkin and Maria Ivanchikova

15:00 SESSION17

Steganographic information hiding method based oncontinuous wavelet transform

Alla Levina and Vladimir Varuikhin

15:00 SESSION17

Calculation of image transmission partial spectrum

Aleksandr Bastrychkin, Boris Kostrov, Natalya Grinchenko and Gennady Svetlov

18:00 SESSION18

Implementation of Incremental Conductance MPPT Algorithm in Real Time in Matlab/Simulink Environment with Humusoft MF634 Board

Dino Mustafić, Dejan Jokić, Srđan Lale and Slobodan Lubura

18:00 SESSION18

Development of Edge Runtime Learning Systems for an Artificial Nose Classifying Drinks

Rüdiger Machhamer, Marcel Garling, Levin Czenkusch, Kristof Ueding, Achim Guldner, Jens Schneider, Azhar Latif, Anke Schmeink, Stefan Naumann, Klaus-Uwe Gollmer and Guido Dartmann

18:00 SESSION18

Fast Calculation of Cross-correlation Function with Video Cards in Coherent Radar

Aleksey Barkhatov and Aleksander Kozlov

18:00 SESSION18

Determination of mirror frequency range corresponding to strong latent correlation of narrowband noise signals

Evgeniy I. Chernov, Nikolay E. Sobolev, Elena E. Bondarchuk and Andrey V. Shulyakov

18:00 SESSION18

Compressive Sensing on Three Dimensional SFCW Ground-Penetrating Radar

Jon Álvarez Justo, Egil Eide and Milica Orlandić

18:00 SESSION18

Extended Petri Nets Based Approach for Simulation of Distributed Manufacturing Processes

Anna Voloshko and Oleg Kryukov

18:00 SESSION18

Image compression using optimal quantization

Sergey I. Babaev, Alexander Bastrychkin, Boris Kostrov and Natalya Grinchenko

11:00 SESSION19

Reconstruction of Undersampled Analitic Signals under First Order Aliasing

Vladislav Lesnikov, Tatiana Naumovich and Alexander Chastikov

11:00 SESSION19

Quick Response Code Recovery using Sparse Signal Processing Approach

Andjela Draganic, Irena Orovic, Maja Lakicevic Zaric and Srdjan Stankovic

11:00 SESSION19

Adaptive Filtering of Non-Gaussian Flicker Noise

Alexander Parshin and Yury Parshin

11:00 SESSION19

Methods For Suppressing Discrete White Noise in Images

Anatoly Novikov, Dmitry Ustyukov, Evgeny Muratov and Anton Pronkin

11:00 SESSION19

Composing Graph Theory and Deep Neural Networks to Evaluate SEU Type Soft Error Effects

Aneesh Balakrishnan, Thomas Lange, Maximilien Glorieux, Dan Alexandrescu and Maksim Jenihhin

11:00 SESSION19

Approach to Choosing the Type and Parameters Values of the Fuzzy Regression Model for Time Series

Maksim Stepanov, Sergey Babaev and Natalia Khizrieva

11:00 SESSION19

Application of Neural Networks in Solving Ecological Problems

Andrey Tarasov, Elena Nikiforova, Michael Nikiforov, Olga Melnik, Irstenn Ngongo and Oleg Bodrov

15:00 SESSION20

Third-Order Fractional-Step Band-Pass Filters

Dražen Jurišić and Budimir Lutovac

15:00 SESSION20

Multi-frame detection on movable platform

Vitaliy Ivanovich Koshelev and Vladimir A. Belokurov

15:00 SESSION20

TensorFlow for Generating Edge Detection Dataset

Boris Alpatov, Nikita Shubin and Andrey Yakovlev

15:00 SESSION20

Irregular QC-LDPC Codes Generation Based on EMD Maximization Criterion for Protograph

Aleksei Kharin, Aleksei Dryakhlov, Evgeny Mirokhin, Konstantin Zavertkin, Aleksei Ovinnikov and Evgeny Likhobabin

15:00 SESSION20

Embedded Artificial Neural Network on PLCs to Predict Nonlinear System Responses

Okan Duymazlar, Mustafa Engin and Dilşad Engin

15:00 SESSION20

Quantization Effect in Nonuniform Nonsparse Signal Reconstruction

Isidora Stankovic, Millos Brajovic, Milos Dakovic, Ljubisa Stankovic and Cornel Ioana

15:00 SESSION20

SECTION5: Communications and Networks

SECTION Chair: Natalia Podzharaya

Tuesday9th June

Model-based Fault Detection and Isolation Method in a Network of Digital State Machines

Irina Bystrova and Boris Podkopaev

18:00 SESSION21

Models of telecommunications network monitoring based on knowledge graphs

Kirill Krinkin, Alexander Vodyaho, Nataly Zhukova and Igor Kulikov

18:00 SESSION21

Cluster - Oriented Model for Data Collection in Mobile IoT Networks

Alexander Vodyaho, Nataly Zhukova, Aung Myo Thaw and Saddam Abbas

18:00 SESSION21

Method for optimizing ad-hoc networks communication protocol parameter values

Alexander S. Novikov, Alexey Ivutin, Anna Voloshko and Maxim S. Pestin

18:00 SESSION21

Implementation in Actor Model of Leaderless Decentralized Atomic Broadcast

Alexey Paznikov, Andrey Gurin and Mikhail Kupriyanov

18:00 SESSION21

Wireless Sensor Network Security Models

Boris Sovetov, Tatiana Tatarnikova and Vladislav Сehanovsky

18:00 SESSION21

Architecture of Segmentation Service of Software Defined Networks

Dmitry Perepelkin, Ilya Tsyganov and Maria Ivanchikova

18:00 SESSION21
Wednesday10th June

Extended Synchronization Protocol Based on IEEE802.1AS for Improved Precision in Dynamic and Asymmetric TSN Hybrid Networks

Haytham Baniabdelghany, Roman Obermaisser and Ala’ Khalifeh

11:00 SESSION22

DSSS Signals Multi-Criteria Synthesis for Cognitive Radio Systems Adaptation to Complex Interference

Alexander Lisnichuk

11:00 SESSION22

Optimization of Pilot Signals for OFDM with Index Modulation in Block Fading Channels

Alexander Sergienko and Semyon Sylka

11:00 SESSION22

Implementation White Box Cryptography in Substitution-Permutation network

Alla Levina, Igor Zikratov and Ivan Kamnev

11:00 SESSION22

An Approach to the Generation of Regular QC-LDPC Codes with Girth 8

Aleksei Kharin, Aleksei Dryakhlov, Evgeny Mirokhin, Konstantin Zavertkin, Aleksei Ovinnikov and Evgeny Likhobabin

11:00 SESSION22

SECTION6: Control, Robotics, Sensors and Measurements

SESSION Chairs: Alexander Mitov (23), Darko Babunski(24), Nikolaos Voros (25)

Wednesday10th June

An approach to the distributed generation of event logs based on data from heterogeneous monitoring devices

Yana Bekeneva

15:00 SESSION23

Bit-Stream Functional Converters for Decentralized Sensor Systems

Olga Bureneva and Nikolay Safyannikov

15:00 SESSION23

Efficiency of the Angular Coordinate Measurement of Autonomous Cars by Monopulse Radar with Interference Cancelation

Maxim Grachev and Yury Parshin

15:00 SESSION23

Perspective-2-Point solution in the problem of indirectly measuring the distance to a wagon

Igor Kudinov and Ivan Kholopov

15:00 SESSION23

Exploration of the Anomalies in HVAC data using Image Similarity Assessment

Evgenia Novikova and Mikhail Bestuzhev

15:00 SESSION23

Laser Gyroscope Mechanical Dither Control Device

Valery Mishin, Alexander Astankovich, Georgiy Davydov, Mikhail Chirkin, Andrey Serebryakov, Vladimir Klimakov, Oleg Kizhaev, Kusakin Dmitriy, Dmitriy Morozov, Dmitriy Shurmin and Aleksey Molchanov

15:00 SESSION23

Model Predictive Control Design for Electro-hydraulic Power Steering Application

Alexander Mitov, Jordan Kralev, Tsonyo Slavov and Ilcho Angelov

15:00 SESSION23

Analysis of Metrological Test Method Accuracy

Aleksey M. Abramov, Sergey G. Gurzhin, Vladimir I. Zhulev, Evgeniy M. Proshin and Andrey V. Shulyakov

18:00 SESSION24

Implementation of Stereo Rig Roll Angle Estimation on a TMS320C6678 DSP

Nikita Vinogradov, Sergey Ganin, Rui Fan, Sergey Vityazev and Vladimir Vityazev

18:00 SESSION24

Fault Tolerant Platform for Communication and Distance Measurement in Highly Automated Driving

Rizwan Tariq Syed, Markus Ulbricht, Wael A. Ahmad, Herman Jalli Ng, Vladica Sark, Raqibul Hasan and Milos Krstic

18:00 SESSION24

The system to study pulse transit time measurement error

Sergey G. Gurzhin, Vladimir I Zhulev, Michail B. Kaplan, Evgeniy M. Proshin and Andrey V. Shulyakov

18:00 SESSION24

Implementation of a direct adaptive system with nonlinear singularities identification based on industrial logic controllers

Anton N. Nikonov

18:00 SESSION24

DIRECT TOOL FOR GENERATION OF THE OPTIMAL GEOMETRY OF A FRANCIS TURBINE GUIDE VANE SYSTEM

Darko Babunski, Marija Lazarevikj, Emil Zaev and Zoran Markov

18:00 SESSION24

Application of Fuzzy Logic and PID controller for mobile robot navigation

Darko Babunski, Jakup Berisha, Emil Zaev and Xhevahir Bajrami

18:00 SESSION24

Unauthorized Location Inference Using Smart Device Pressure Sensor

Ahmed Ibrahim and Ahmed Eltawil

11:00 SESSION25

Tuning Parameters of IR-sensor in Control Systems

Yury Bekhtin, Konstantin Bograchev, Vyacheslav Chichikin and Aleksey Lupachev

11:00 SESSION25

Interval Criterion for Transition Process End in the Measuring Chain during Testing Complex Objects

Yuri Bekhtin, Aleksey Lupachev, Nay Nay Myo Kyaw, Sergey Grabarev and Arkadiy Petsinyarzh

11:00 SESSION25

Architecture of Swarm Robotics System Software Infrastructure

Mikhail A. Efremov and Ivan I. Kholod

11:00 SESSION25

Enhancing visual recognition for door status identification in AAL robots via machine learning

Alexandros Spournias, Christos Antonopoulos, Georgios Keramidas, Nikolaos Voros and Radovan Stojanović

11:00 SESSION25

SECTION7: CEMBR2020 (3rd Workshop on Recent Advances in Computational and Engineering Methods in Biomedicine and Rehabilitation)

SECTION Chair: Goran Devedzic, SESSION Chairs: Goran Devedzic (26), Almir Badnjevic (27), Milan Stork(27)

Wednesday10th June

Evaluation of the effectiveness of post-filtration smoothing using lossless compression for heart rate variability obtained from a very noisy ECG

Anatolii Pulavskyi, Sergey Krivenko and Liudmyla Kryvenko

15:00 SESSION26

Analyses Phase in development of the ScolioMedIS system

Vanja Luković, Sasa Cukovic, Goran Devedzic and Danijela Milošević

15:00 SESSION26

Smartphone-based Systems for Knee Joint Physical Rehabilitation

Maria Ashapkina, Alexey Alpatov and Victoria Sablina

15:00 SESSION26

Online System for Involving Patients in Home-Base Rehabilitation Programs for the Knee Joint

Maria Ashapkina, Alexey Alpatov and Victoria A. Sablina

15:00 SESSION26

Modelling and Simulation of Blood Glucose Dynamics

Emina Imamović, Amar Deumić, Lejla Kadrić, Lemana Spahić, Irma Ramić, Reuf Karabeg and Almir Badnjević

15:00 SESSION26

Method for Determining Skin Lesions from Images Using Neural Network

Uliana Lyakhova, Pavel Lyakhov, Nikolay Chervyakov, Dmitrii Kaplun and Alexander Voznesensky

15:00 SESSION26

Accuracy Loss in Multi-Rate Processing of Biomedical Signals

Tatiana Vityazeva and Anatoly Mikheev

15:00 SESSION26

Artificial Intelligence for prediction of medical device performance: Infusion and perfusor pumps case study

Faris Hrvat, Lemana Spahić, Lejla Gurbeta Pokvić and Almir Badnjević

18:00 SESSION27

Social Engineering and Prototype Awareness Enhancing During International Coronavirus Outbreak

Gordana Medin

18:00 SESSION27

Visualizing “Coronavirus”: Engaging with Invisible Threats through Prototyping Air Pollution Demonstration Tool with Arduino

Gordana Medin

18:00 SESSION27

Wi-Fi based Integrated System for the Monitoring of Heart Rate and Peripheral Capillary Oxygen Saturation

Ioannis Gialelis, Vicky Andreakou and Maria Krizea

18:00 SESSION27

Artefacts in EEG Signals

Roman Natarov, Zoya Dyka, Ruslan Bohovyk, Mykhailo Fedoriuk, Dmytro Isaev, Oleksandr Sudakov, Oleksandr Maksymyuk, Oleg Krishtal and Peter Langendörfer

18:00 SESSION27

Review of Artificial Intelligence Application in Cardiology

Almina Šećkanović, Marijana Šehovac, Lemana Spahić, Irma Ramić, Nuraiym Mamatnazarova, Mirsad Kacila, Almir Badnjević and Lejla Gurbeta

18:00 SESSION27

Mathematical Modeling of Some Physiological Parameters as Response to Exercise

Milan Stork and Jaroslav Novak

18:00 SESSION27

Gait Classification Using Support Vector Machine Algorithm

Suzana Petrovic Savic, Nikola Prodanovic, Branko Ristic and Goran Devedzic

11:00 SESSION28

Review of Application of Telepharmacy Solutions in the Practice

Selma Šabanović, Adna Veladžić, Irma Ramić and Nuraiym Mamatnazarova

11:00 SESSION28

Gene Regulation Pathway Modeling

Azra Ćutuk, Eda Sarić Hanjalić, Sibel Repuh and Nuraiym Mamatnazarova

11:00 SESSION28

A headset like wearable device to track COVID-19 symptoms

Radovan Stojanovic, Andrej Skraba and Budimir Lutovac

11:00 SESSION28

A feasible IoT system for monitoring PPG and ECG signals by using low-cost systems-on-chips and HTML interface

Vladimir I Kubov, Yuri Y Dymytrov, Raziya M. Kubova, Radovan Stojanovic and Andre Škraba

11:00 SESSION28

SECTION8: Education in Electrical Engineering

SECTION Chair: Naim Dahnoun

Wednesday10th June

The Use of Modern E-learning Technologies at English Lessons in a Technical University Pedagogical Process

Natalia Kopylova

15:00 SESSION29

Improving ICT Learning Experiences through Gamification

Selçuk Çapraz, Marika Apostolova-Trpkovska, Halil Snopçe and Lejla Abazi-Bexheti

15:00 SESSION29

Development of Software Component for Analysis and Visualization of Digital Cloud Platform Data in Higher Education

Dmitry Perepelkin, Aleksey Saprykin, Maria Ivanchikova and Sergey Kosorukov

15:00 SESSION29

Investigation of Distance Digital Signal Processing Courses based on Modern Programming Languages

Gleb Medvedev, Natalya Razmochaeva, Dmitry Klionskiy and Pavel Korytov

15:00 SESSION29

Gamifying e-learning course content

Enea Mele, Aphrodite Ktena and Anna Tatsiopoulou

15:00 SESSION29

SECTION9: Energy and Embedded Computing

SECTION Chair: Aphrodite Ktena

Wednesday10th June

Lightning Outage Performance of Power Distribution Line Located in Mountain Lovćen Area

Selma Grebovic, Adis Balota and Nermin Oprasic

18:00 SESSION30

Influence of Shunt Reactor Switching on Overvoltages in 400 kV Substation

Selma Grebovic, Nermin Oprasic and Adis Balota

18:00 SESSION30

Cyber Physical Systems Integration for Induction Heating Technologies

Alexandr Ivanov, Vladimir Bukanin, Alexei Zenkov, Valentin Vologdin and Vladislav Vologdin

18:00 SESSION30

Response Time Characterisation of a Fibre Bragg Grating Humidity Sensor for Power Conversion Device Applications

Sinisa Durovic, Anees Mohammed and Jonathan Hunte

18:00 SESSION30

Towards Magnetic Field Energy Harvesting near Electrified Railway Tracks

Asbjørn Engmark Espe and Geir Mathisen

18:00 SESSION30

Low-cost power analyser design & implementation

Ilias Billas, John Konstantaras, Christos Manasis, Lambros Sarakis and Aphrodite Ktena

18:00 SESSION30

SECTION10: DIHE'2020 (Digital Heritage Session)

SECTION Chair: Natalia Podzharaya

Wednesday10th June

Influence of ICT to the Flow of the Tourists and the Profitability of the Air Companies

Anastasiia Sochenkova and Natalia Podzharaya

11:00 SESSION22

The Concept of Smart Tourism Based on Museum Digitalization in Montenegro

Natalia Podzharaya and Anastasiia Sochenkova

11:00 SESSION22

SECTION11: Related fields

Monday8th June

Comparative analysis of approaches for solving the problem of improving the quality of retail trade data

Anastasiya Lopatina, Natalya Razmochaeva and Dmitry Klionskiy

11:00 SESSION7

Investigation of Algorithms for Converting Dimension of Feature Space in Retail Data Analysis Problems

Nikita Popov, Natalya Razmochaeva and Dmitry Klionskiy

11:00 SESSION10
Tuesday9th June

Digital and Analogue interactions: Process Chain Networks for the Design of Service Processes

Steve Pearce

11:00 SESSION13

Omnidirectional in the Azimuth Plane Antennas Based on Circular Arrays with Horizontal Polarization for Radio Monitoring Systems

Alexander Golovkov, Alexander Zhuravlev and Polina Terenteva

11:00 SESSION16

Organizations data integrity providing through employee behavioral analysis algorithms

Pavel Savenkov and Alexey Ivutin

11:00 SESSION19
Wednesday10th June

Online electronic system for investigating surface characteristics of solid-state materials

Natalia Rybina, Alexey Alpatov and Nikolai Rybin

11:00 SESSION22

Reconciling Predictability and Coherent Caching

Ayoosh Bansal, Jayati Singh, Yifan Hao, Jen Yang Wen, Renato Mancuso and Marco Caccamo

11:00 SESSION25

A simple engine for the execution and analysis of block-structured business processes

Nikolay Vasiliev, Alexander Yashin and Sergei Dovzhikov

11:00 SESSION28
Monday8th June

The Model of the Effective Potential of the Quadrupole Rapidly Oscillating and Static Fields’ Composition

Eugenie Mamontov, Alexander Dyagilev, Roman Dyatlov and Olga Melnik

18:00 SESSION9

The investigation of the P2P yaw error in the presence of acoustic clutters

Alexandr I. Kalinkin and Ivan S. Kholopov

18:00 SESSION12
Tuesday9th June

Switchable Controlled Operations with Bent functions

Gleb Ryaskin, Nikolay Moldovyan, Alla Levina and Igor Zikratov

18:00 SESSION15

Requirements for the client portal to simplify and centralize interaction of IT-companies with customers

Darina Gerasimova and Viktor Semenov

18:00 SESSION18

Computer Simulation of Influence the Interaction Region Electrons at the Maximum Temperature in the Target

Evgeny Kozlov, Andrey Trubitsyn, Andrey Fefelov and Dmitry Kirushin

18:00 SESSION21

SECTION13: Projects dissemination

Wednesday10th June

Self-sustained customized cyberphysical system experiments for capacity building among European stakeholders

SMART4ALL

10:00 PROJECTS

Montenegrin portal on technological entrepreneurship i

HIGHTECH.ME

10:00 PROJECTS

Reforming Doctoral Studies inMontenegro and Albania

MARDS

10:00 PROJECTS

SECTION14: Works in Progress (DEMO SESSION)

Monday8th June

Demonstration of WISDOM - a Wireless in Field Measurement and Debugging Platform for Wireless Sensor Networks and Devices

Max Frohberg and Peter Langendörfer

SECTION15: Closing Ceremony

Closing Ceremony

Copyright © MECO Conference. Development by Restart IT.